O HulajNodze

Cześć!

Mam na imię Helena.

Z wykształcenia architekt krajobrazu, z zamiłowania animator czasu wolnego dzieci i młodzieży, tej starszej też ;) Kilkunastoletnia działalność jako animator-wolntariusz w Fundacji Światło-Życie diecezji sandomierskiej oraz kilkuletnia praca w firmie Trio z Rio – Kompleksowa Obsługa Imprez - Adrian Pieniążek dała mi wiele przeróżnych pomysłów, przeżyć, doświadczeń, przemyśleń i obserwacji, którymi chciałabym się z Tobą podzielić dla inspiracji, pomocy, wskazówki czy przestrogi. 

Bodźcem do powstania tego bloga jest także moje macierzyństwo – póki co ciągła zabawa, domowy plac zabaw, biblioteka i dyskoteka :D Możliwość obserwowania rozwoju dziecka na co dzień, towarzyszenia mu w zabawie już od pierwszych dni życia (bo przecież nasze „guganie” do noworodka, śpiewanie mu, kołysanie, tańczenie z nim to pierwsze wspólne zabawy) oraz proponowanie mu różnych aktywności buduje niezatarte relacje międzyludzkie oraz bezcenne obopólne korzyści. To ciągła ewolucja dziecięcych i rodzicielskich, opiekuńczych emocji, pomysłów, przygód, do której potrzeba czasu, chęci i trochę dystansu do siebie.

Zabawa ma głęboką wartość w życiu każdego człowieka bez względu na jego wiek. Analizując przeszłość, tą bliższą i dalszą, nie ma społeczeństwa, które nie tworzyłoby zabawy i nie zmieniałoby jej pod wpływem danych trendów, zapotrzebowań, możliwości czy rozwoju techniki. Niestety ten ostatni czynnik wywarł chyba największy wpływ na obecny kryzys zjawiska zabawy, który można zaobserwować w osłabieniu relacji międzyludzkich, poczucia sensu zabawy oraz ogólnym wyparciu spotkań 'na żywo' na rzecz natychmiastowych tekstowych wiadomości różnych komunikatorów lub wideokonferencji.

Natomiast dobra zabawa daje nam wiele możliwości rozwoju osobowego, psychofizycznego, najlepsze rezultaty przynosi we wspólnocie, gdzie można w ten sposób służyć innym, wychowywać, doskonalić swoje umiejętności i zainteresowania. Daje wiele radości i pogodę ducha. Jest potrzebna każdemu człowiekowi.

Aby zabawa była wychowawcza i rozwojowa wszyscy jej uczestnicy powinni być traktowani na równi, po partnersku, łącznie z prowadzącym, bo dzięki temu można przeżywać ją wspólnie, aktywnie i kreatywnie. Czasami dobrej zabawy trzeba się nauczyć,włożyć pewien wysiłek w jej przygotowanie oraz zaangażować się. Stwarza ona wiele możliwości rozwojowych człowieka, m.in. "jako indywidualności twórczej i wolnej, ale jednocześnie jako osoby świadomej i odpowiedzialnej, otwartej na obiektywną prawdę" ("Osoba i zabawa", J. Truskolaska, Wyd. KUL, Lublin 2007).

Zapraszam Cię do wspólnego odkrycia zabawy na nowo, zarówno w teorii jak i w praktyce. Chcę podzielić się z Tobą moim doświadczeniem, obserwacjami oraz pomysłami na animację dobrej zabawy. Znajdziesz tutaj pomysły na różne aktywności z podziałem na wiek jej uczestników czy możliwości psychoruchowe, wskazówki jak animować czas wolny dzieci i młodzieży, a także wiadomości o tym, jaki wpływ na nasze życie ma zabawa. 

Moja działalność to przede wszystkim animacja czasu wolnego w praktyce, czyli organizacja wspólnych aktywności, zabaw, tańców w grupach przedszkolnych, szkolnych, instytucjach kultury, społecznych, religijnych oraz podczas rodzinnych uroczystości (przyjęcia z racji Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej, wesel, urodzin itp.). Największą i najcenniejszą nagrodą dla mnie jest radość i uśmiech każdego uczestnika tej zabawy. Jak w filmie animowanym pt. "Potwory i spółka" głównie bohaterowie czerpią energię do funkcjonowania swojego miasta z euforii dzieci, które rozśmieszają różnymi wygłupami, tak i ja gromadzę w sobie dziecięce szczęście i wdzięczność podczas wspólnej zabawy, którą potem przetwarzam na moc do dalszej pracy z nimi.
W oddzielnej zakładce znajdziesz ofertę z dokładniejszymi informacjami na temat organizacji animacji oraz usług balonowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dla 18+!

Animator czasu wolnego - 'człowiek renesansu'

"Kim ja właściwie chcę być?"